YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA


OZON TEDAVİSİ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORU VE CEVAPLAR

OZON TEDAVİSİ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORU VE CEVAPLAR 

 
Genel Bir Bilgi !
 
• Ozon gazı kullanılarak uygulanan yapıcı tedavilere "ozon terapi" denilmektedir. Oldukça eski bir tedavi yönetimi olan "ozon terapi" gün geçtikçe yararlarının ortaya çıkmasıyla günümüzde de fazlaca kullanılmaya başlamıştır.
 
• Ozon tedavisinin bilinmesi gereken en önemli özelliği "alternatif tıp" olarak değil, tedavi etkilerinin bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi yüksek bir tedavi yöntemi olduğunun bilinmesidir.
 
• Almanlar tarafından "kan yıkama" olarak adlandırılan ozon tedavisi, pek çok hastalıkta kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. Ozon tedavisi/ Ozon terapisinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olarak pek çok farklı yollarla verilebilmesidir.
 
Ozon Vücudumuzu Nasıl Etkiler?
 
• Ozon, beyaz kan hücresi dediğimiz, enfeksiyonlara karşı savunma hücresi olarak ta bilinen hücrelerin oluşumunu ve hücrelerin işlevlerini, fonksiyonlarını arttırır. Bizi en çok koruyan, en güçlü dezenfektandır. Ozon, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzun dışarıdan alacağı her türlü enfeksiyona karşı sizi güçlendirir. Direncinizi arttırır. Bağışıklık sisteminin düşüklüğünden kaynaklı tüm hastalıkları iyileştirir. Vücudunuzdaki en güçlü dezenfektandır. Ozon en önemlisi, bakteri, virüs ve mantarları öldürür.
 
Ozon tedavisi etkisini nasıl gösterir?
 
• Günümüzde sağlıklı kalmak ve ihtiyarlamadan yaşlanmak modern insan için en önemli faktördür. Yaşam süresinin kaliteli bir şekilde uzaması daha dinç ve daha enerjik olmak için yapılması gereken destek tedavilerden biri de medikal ozon tedavisidir.
 
• Kan yolu ile yapılan ozon tedavisi sonrasında anti oksidan sistemde aktivite artışı (bağışıklık sisteminin güçlenmesi),metabolizmada hızlanma, eklem kıkırdak dokusunun rejenerasyonu, enerji artışı, kollojen doku aktivasyonu, damar cidarının rejenerasyonu (yenilenmesi),dokudaki oksijenasyonun arttırılması ,karaciğer rejenerasyonu ve dolayısıyla vücudun kendini yenileme mekanizmasının aktive edilmesi sağlanmaktadır.
 
Ozon tedavisi kimlere uygulanabilir?
• Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendiren ve böylece hastalıklara karşı mücadelede bize direnç veren bir yöntemdir. Bu yöntemde hasta olan bölgelere oksijen gidişi artırılarak dolaşımın düzelmesi sağlanmaktadır.
 
Medikal Ozonun hücresel ve metabolik düzeydeki etkilerinden dolayı, ozon terapi ; uyku düzensizliği, kronik yorgunluk,depresyon, cinsel istekte azalma, erken yaşlanma, dikkat ve konsantrasyon azalması ve yoğun stres ve baskıya bağlı pek çok durumda yaygın ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
 
Ayrıca ozon tedavileri, allerjikhastalıklar, romatizmal hastalıklar, kanser ve kemoterapi uygulamaları ile birlikte, karaciğer ve cilt hastalıkları, kozmetik sorunlar, yaşlanma ve yaşa bağlı görme bozuklukları, diabet, tansiyon ve hiperkolesterolemi tedavilerine ek olarak, ülserler, yanıklar ve cinsel fonksiyon bozuklarına kadar çok geniş bir alanda uygulanabilme şansı söz konusudur.
 
Hiçbir yan etkisi olmayan ozon tedavisi bu yüzden herkese uygulanabilir.
 
Tedavinin hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, hiçbir ilaç ile etkileşim de yapmaz. Bu nedenle insan sağlığını koruma ve hastalıklarla mücadelede ozon tedavisini neredeyse doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edebiliriz. Ozon tedavisi yardımcı ve destekleyici bir yöntemdir.
 
Kimlere ozon tedavisi önerilmelidir?
 
• Ne kadar uyursanız uyuyun, dinlenemiyorsanız
• Yıl içerisinde çok sık hastalanıyorsanız
• Bazı konuları hatırlamakta güçlük çekiyorsanız
• Cinsel fonksiyonlarınızda azalma veya isteksizlik varsa
• Konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız
• Yoğun stres altında yaşıyorsanız
• Düzgün beslenemiyor ve vücut direnciniz kırılmışsa
• MUTLAKA OZON-OKSİJEN TEDAVİSİNE İHTİYACINIZ VARDIR
 
Ozon tedavisinin yararları nelerdir?
 
• Stres ve yorgunluğu gidererek enerjik olmamızı sağlar.
• Sellülitlerden kolayca kurtulmayı sağlar.
• Ödem ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
• Dolaşımı ve kılcal dolaşımı güçlendirir.
• Cildi sıklaştırı, pürüzleri giderip, parlaklık ve canlılık verir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
• Yağ dokusunun parçalanmasını kolaylaştırarak kilo vermeyi sağlar.
• Kemoterapi sonrası zayıflayan bünyeninm toparlanmasını sağlar.
• Şekere bağlı damar tıkanıklıklarının tedavisinde etkilidir.
 
Ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar nelerdir?
 
• 1)Damar dolaşım bozukluklarının tedavisi ve damar hastalıklarını önlenmesinde kullanılır. Reynaud fenomeni (ellerde dolaşım bozukluğu), Burger hastalığı (ayaklarda dolaşım bozukluğu),
 
• 2)Diabet (Şeker hastalığı):Pankreas hücrelerinin yenilenmesi ile doğal insülin salınımını arttırıyor hastanın ilaç ihtiyacını azaltıyor. Şeker hatalığına bağlı yaralarda yaraların iyileştirilmesi için kullanılır.
 
• 3)Barsak iltihabı yani kolit tedavisinde akut kanamalı ve kronik evrelerinde hastalığın kontrolünde ve atakların sayı ve şiddetinde azalmaya yardımcı ilaç ihtiyacını azaltmada destek tedavi olarak kullanılır.
 
• 4)Romatizmal hastalıklar: Hastaların ilaç ihtiyacını azaltmada ve ağrılarının kontrolüne yardımcı ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak deformasyonları önlemek, kireçlenme diz, omuz gibi eklemlerde lokal uygulama, topuk dikeni, tenisçi dirseği, fibromiyalji (kulunç) tedavisinde oldukça etkilidir.
 
• 5)Kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji ve stres (Yönetici Hastalığı), Huzursuz Bacak Sendromunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Uyku bozukluklar, sabah yorgunluğu, halsizlik, enerji azlığında faydalıdır.
 
• 6)Hipotiroidiye bağlı metabolizma yavaşlamasında, ani işitme kaybı ve kulak çınlamaları,
 
• 7)Kanserde kemoterapi ve radyoterapiye destek tedavisi olarak,  KOAH (Kronik bronşit) ve Astım ve alerjiler, ameliyat öncesi ameliyata ve sonrasında hızla iyileşmeyi sağlamak, yanıklarda iyileşme döneminde, bel fıtığı tedavisinde, Hepatitler Hepatit B ve C de hastanın karaciğer fonksiyonlarını korumak kanser ve sirozdan korunmak adına, Zona, Vajinal bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarında ozon tedavisi kullanılmaktadır.
 
• 8)Virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde örneğin karaciğer hastalıklarından hepatitler, uçuklar (herpes), zona, mantar enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.
 
 Ozon Tedavisi Hangi Yollarla Uygulanır?
• Ozon tedavisini birkaç uygulama metodu vardır; bunların hangisinin hastaya uygulanacağına hasta ile konuştuktan sonra doktor karar vermektedir, bazen kombine tedaviler yapılabilmektedir. Yani aslında ozon tedavi kişiye özel, doktor tarafından hazırlanan bir protokol ile uygulanır.
 
1) Majör otohemoterapi
2) Minör otohemoterapi
3) Rektal/Vajinal ozon uygulaması
4) Kas ve eklem içine uygulama
5) Torba uygulaması
6) Ozonlu krem
7) Ozonlu su
8) Ozon sauna
 
Majör otohemoterapi: Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması. Geriatride (yaşa bağlı hastalıklar), dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için, viral kökenli hastalıklarda ve genel bağışıklık sistemi aktivasyonu için kullanılır.
 
• Bu metodla, 50 ila 100 ml hastanın kanı alınır, tam olarak tesbit edilmiş ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. (steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılır!). Ozon kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan spesifik maddelerle tamamen reaksiyona girer ve böylece vital aktivitelerini = metabolizmayı arttırır. İşte bu aktive edilmiş kan (ozon ya da oksijen değil!) hastaya hemen normal bir damlalık kullanarak tekrar geri verilir.
 
Minör Otohemoterapi: Aynı prensibi kullanarak, minör otohemoterapi diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.
 
Eksternal tedavi: Ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleştirilir. Bu sarf malzemeleri ozona dayanıklı materyalden yapılır. Vücudun tedavi edilecek kısmı önceden su ile nemlendirilir, çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metod ülserleri, yaraları, açık yaraları, ameliyat sonrası oluşan lezyonları, shingles (herpes) ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte çok etkilidir. Diğer yöntemler ozonlu saf su (dental tedavilerde) ve ozonlu saf medikal zeytin yağı (cilt eruptionları örneğin egzema, mantar, liken gibi).
 
Rektal yada vajinal ozon uygulaması: O3 gazının rektal yolla uygulanması kulağa hoş gelmese de o kadar rahatsızlık verici değildir (tıbbi olarak rektal insuflasyon denir). Aslında hasta kesinlıkle hiçbir rahatsızlık hissetmez, çünkü O3 gazı direkt olarak hassas barsak cidarı (membranı) tarafından emilir; buna ek olarak tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir ve hasta kendi kendine uygulayabilir. Bu metod genelde barsakların enflamatuar hastalıklarında endikedir ancak son zamanlarda daha az invaziv olmasından dolayı genel sağlık ve yeniden canlanma için kullanılmaktadır.
 
Ozonun eklem içi enjeksiyonu; (intra artikuler yolla ozon verilmesi); adından da anlaşılacağı gibi ozon gazı (eğitimli kişilerce), yavaşca eklem içine enjekte edilir. Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artrit, rekürren artroz, genel patolojik sertliklerde uygulanabilir)
 
Ozon Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?
• Ozonun hangi yolla ve kaç seans uygulanacağına doktorunuz karar verecektir. Damar yolu ozon tedavisinden tam bir yarar görebilmek için en az 5 seans ugulanmalıdır.
 
İki Seans Arası Kaç Gün Olmalıdır?
• 4-7 gün aralıklarla uygulama yapılabilir. Uygulama sıklığı doktorun önerisine göre belirlenecektir.
 
Ozon Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
 
• Hastaya müdahale yapılabilecek bir klinik ortamında yapılmalıdır.
• Doktor nezaretinde hemşire tarafından uygulanmalıdır.
• Hijyen ve terilite kurallarına uyulacak bir ortam olmalıdır.
• Tüm malzemeler tek kullanımlık ve kişiye özel olmalıdır.
• Ozon üreten jeneratör sağlıklı ve kontrolleri yapılmış olmalıdır.
• Kullanılan set ve şişeler ozona dayanıklı olmalıdır.
• Personel eldiven giymeli, atıklar tıbbi atık kutusuna atılmalıdır.
• Hasta sürekli gözlem altında tutulmalı ve damar yolu izlenmelidir.
• İşlem öncesi ve sonrasında tansiyon ölçümü yapılmalıdır.
• Hastada baş dönmesi vb yakınmalar varsa gözlem altına alınmalıdır. Hasta işlem öncesinde tok olmalıdır.
• İşlem uygulanan damar sıkıca tampone edilmelidir.
• Hasta ve yakınları işlem öncesinde ve sonrasında yapılanlar hakkında bilgilendirilmeli ve yazılı olarak bilgi verilmelidir.
 
Personelin Ozon Konusunda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar?
 
• Her sabah oksijen tüpünün dolu olup olmadığı kontrol edilmelidir.
• Her sabah ozon jeneratörünün çalışması kontrol edilmelidir.
• Jeneratör ve diğer malzemeler temiz ve hijyenik tutulmalıdır.
• Setler hasta hazırlandıktan sonra eldiven ile açılmaldır.
• Hastanın işlem öncesi ve sonrası tansiyonu ölçülmelidir.
• Atık maddeler eldiven ile tıbbi atık kutusuna dikkatlice atılmalıdır.
• Hasta gelmeden önce tüm ortam işlem için hazırlanmalıdır.
• Duvarlarda işlem ile ilgili bilgi ve uyarılar yer almaldır.