YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

BİTKİSEL SABUNLAR

BİTKİSEL SABUNLAR Bitkisel Sabunlar ve Yararları
Isırgan Otlu Sabun: Isırgan otunun sayısız faydaları olduğunu duymuşsunuzdur. Isırgan otu kansere bile çare olduğu söylenen mucize bir şifa kaynağıdır. Isırganın saçlara çok faydalı bir bitki olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Isırgan özlü sabunlar yada şampuanlar piyasada satılır. Fakat bu ürünlerin ne kadar doğal ve güvenilir olduğunu biliyor muyuz acaba? Gülben Ergen’in sunduğu sabah programına katılan Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı ısırgan otlu sabun yapımını anlattı. Saçlarınız ve cildiniz için çok faydalı olan ısırgan sabununu evde kendiniz yapıp güvenerek kullanabilirsiniz. Erkan Şamcı bu hazırlanan ısırgan sabunu sıvı bir sabundur ve saçlarınıza, ellerinize yada banyoda duş jeli olarak da kullanabilirsiniz diyor. Saçlara canlılık ve sağlık verir. Cildinizi yeniler ve cilt sorunlarına iyi gelir diyor.
Meyan kökü sabunu: Meyan kökü bitkisi pek çok bitki küründe ismini duyduğumuz insan sağlığı için çok faydalı şifalı bir bitkidir. Meyan kökü bitkisinden üretilen meyan kökü sabunu da tıpkı bitkisi gibi şifalı bir bitki sabunudur. Bakın meyan kökü sabunu nelere iyi geliyor.  Problemli cilt tiplerini etkin bir şekilde dengelemeye yardım eder ve iyileştirir. Antiseptik, diüretik, detoks ve tonik özellikleri, akne, selülit ve ödem için oldukça faydalıdır.  Etkin bir antibakteriyel olan Meyankökü içeriğinde bulunan Glycyrrhizinic-asit bakterilerin üremesini engeller, bu nedenle etkin bir ayak temizlik sabunudur.  Ayrıca çok iyi bir şampuan kalıbıdır. Cildinizi kırışıklıklardan uzak tutar.  Temizleyici, düzeltici bu sabun tüm cilt tipleri için uygundur. Doğal bir Diş Macunu olarak kullanılabilir. Sedef, Behçet, Lupus türleri, pernisiöz anemi, Hashimoto gibi rahatsızlıklarda diğer tıbbi ve bitkisel tedavilerle birlikte uygulanan sabunun, kanser ve lösemi tedavilerinde hastanelerde bitkisel destek olarak kullanıldığı vurgulanıyor.
Tarçın sabunu: Mis gibi kokusu ile tanıdığımız tarçın bitkisinin sağlığımıza pek çok faydalı vardır. Tarçın sabunu da bitkisi gibi harika kokusu ile cildinize bakım yapar ve sayısız fayda sağlar. Pek çok kozmetik ürününde de kullanılan tarçın cildi adeta yenileyen bir üründür. Tamamen doğal bir cilt bakımı yapan tarçın sabunu bakın nelere iyi geliyor: Tarçın sabunu, cildin diri ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Sorunlu bir cilde sahipseniz, tarçın sabunu doğal çözüm kaynağıdır. Ciltteki pürüzleri yok eder. Cildinize tazelik verir. Canlandırıcı, antiseptik ve antifungaldir. Kas gevşetme ve zihini sakinleştirme etkileri bulunmaktadır. Saç ve cilde canlılık ve parlaklık verir. Kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Tüm ciltler için uygundur.  Ciltte oluşan yara ve çatlakları kapanmasında çok etkilidir. Cildi temizler ve nemlendirir. Tarçın sabununun hoş kokusuyla ferahlatıcı ve afrodizyak etkisi vardır. Vücutta yağ dengeleyici özelliğe de sahiptir.  Böcek sokmalarına ve kaşıntıya karşı etkilidir. Uzun süreli kullanımda dudakları dolgunlaştırır.
Limon sabunu:  Limonu ekşi tadı ve mikrop öldürücü özelliği ile tanırız. Özellikle kış aylarında güçlü C vitamini içeriği ile nezle grip gibi hastalıklara karşı kullanırız. Peki limon sabunu nedir ve neye iyi gelir biliyor musunuz? Limon sabunu doğal limon yağı ile üretilen şifalı bir bitki sabunudur. Özellikle cilt sorunları için harika bir üründür. Limon sabunu ciltteki gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.  Eğer sivilce sorununuz varsa limon sabunu çok iyi gelir. Siyah noktaları yok etme etkisine sahiptir.  Vücutta oluşan çillere iyi geliyor. El ve ayak nasırlarında çok etkilidir. Limon sabunu doğal bir antiseptiktir. Cildin nem dengesini sağlar.  Limon sabunu köpüğü ile yapılan masaj baş ve vücut ağlarına iyi gelir.

Biberiye sabunu: İnsan sağlığı için sayısız faydaları olan biberiye bitkisini pek çoğumuz duymuşuzdur. Şifalı bitki kürleri içerisinde oldukça çok kullanılan biberiye bitkisi kadar biberiye sabunu da oldukça faydalı bir bitki sabunudur.   Antibakteriyel özelliği ile güçlü bir mikrop kırıcıdır. Mikropların sebep olduğu cilt problemlerine ve sivilcelere iyi gelir. Biberiye sabunu saçta oluşan Kepeklere en iyi gelen bitki yağıdır. Yağlı saçların yağını alır ve bakım sağlar. Biberiye sabunu saçların hızlı uzamasına yardımcıdır. Çabuk kırılan cansız mat ve yavaş uzayan saçlar için ideal bir sabundur. Biberiye sabunu köpüğü ile vücuda yapılan masaj ferahlık ve zindelik verir. Hücre yenilenmesine ve cildin elastikiyetinin artmasını sağlar.Saç köklerini güçlendirdiğinden saç dökülmelerini azaltır. Biberiye sabununun yağ çözücü, hücre yenileyici ve cilt besleyici özelliği ile selülit tedavisinde de yardımcıdır. Cilde canlılık ve renk verir. Yaraları iyileştirme özelliği ile uçuk tedavisinde etkilidir. El ve ayak bakımı için ideal bir bitki sabunudur. Mantar hastalığında iyileştirici etkisi vardır. Biberiye sabunu kas ağrılarına iyi gelir.
Menekşe sabunu: Menekşe bitkisi ve çiçeği sağlık için sayısız faydaları olan şifalı bir bitkidir. Bizim genellikle süs bitkisi olarak bildiğimiz menekşe aslında bir şifa kaynağıdır. Menekşe yağı özellikle saçlar için çok faydalı bir bitki yağı. Menekşe sabunu da en az bitkisi ve yağı kadar faydalı bir bitki sabunudur. Menekşe sabunu özellikle saç bakımı için mükemmel bir sabundur. Problemli ciltler için çok faydalı bir bitki sabunudur. Cildi derinlemesine temizleyip, cildinizi sivilce ve lekelerden arındırır.  Köpüğü ile yapılan yüz masajı güneş lekelerini giderir.
 
Karanfil sabunu: Karanfil güzel kokusu ile tanıdığımız bir çiçek ve baharat olarak kullandığımız şifalı bir bitkidir. Karanfil sabunu da tıpkı çiçeği gibi hoş kokusu ile şifalı bir sabundur. Karanfil baharatının vücuda dinçlik ve zindelik verdiğini duymuşsunuzdur. Günlük içilecek karanfil çayının gün boyu enerjik olmanıza yardımcı olduğu bilinir. Karanfil sabunu da tıpkı bitkisi ve çayı gibi cilde canlılık ve güzellik verir. Karanfil sabunu tüm cilt tiplerine kullanılabilecek harika bir cilt bakım sabunudur. Karanfil sabunu tamamen doğal yapısı ile kimyasal içeren cilt bakım ürünlerinin yerine gönül rahatlığı ile cilde uygulanabilir. Karanfil sabunu, cilt sarkmasını ve kırışmasını önler, Ergenlik sivilcelerine çok iyi gelir. Cilt çatlaklarına karşı etkilidir. Karanfil sabunu metabolizmayı düzenler. Antiseptik ve antibakteriyel etkileri bulunmaktadır. Karanfil sabunu cilt temizliği için çok uygun olup hoş kokusu ferahlık verir. Karanfil sabunu cildinizi canlandırıcıdır. Bedenin ve zihnin yorgunluğunu giderir. Kılcal damarları onarır, Antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden arındırarak cilde nemlilik kazandırmaktadır. Cildinize taze ve diri bir görüntü vermektedir. Kan dolaşımının hızlandırarak vücutta selülit oluşumunu engellemektedir. Gerginleştirici ve gençleştirici özelliklere sahiptir. Karanfil sabunu düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır.
 
Nergis sabunu: Hoş kokusu ile tanıdığımız bir çiçek olan nergis bahçelerimiz süsler. Güzelliğinin yanı sıra çokta faydalı bir çiçektir. Pek çok çeşidi olan nergis çiçeği, altıncık, ölü çiçeği, tıbbi öküzgözü, nergis , portakal nergisi, tıbbi nergis ve susi isimleri ile bilinir. Nergis sabunu da tıpkı çiçeği gibi mis gibi bir kokusu olan çok faydalı bir bitki sabunudur. Nergis sabunu rahatlatıcı etkisi ile çok iyi gelecektir. Nergis sabunu, kansere ve kanser türü çıbanlara karşı kullanılır. Meme kanserlerinde nergis sabunu ile masaj yapıldığında çok iyi geldiği bilinmektedir.  Varislerin tedavisinde faydalıdır.  Nergis sabunu ayak mantarlarının tedavisinde kullanılır.  Vajinal mantar hastalıklarında da yıkama ve köpük banyoları uygulanmalıdır. Nergis sabunu köpük banyoları için idealdir. Rahatlatıcı bir etkisi vardır.
 
Gül sabunu: Gül mis gibi kokusu ile çok sevilen bir çiçektir. Gül çiçeğinden elde edilen pek çok ürün severek kullanılır. Gül suyu, gül yağı, gül kremi, gül esansı gibi çeşitlerini bildiğimiz gül ürünlerinin birde sabunu vardır ki cilt sorunları için çok şifalı bir bitki sabunudur. Gül sabunu doğal gül yağı ve esansı kullanılarak elde edilen tamamen doğal bir sabundur. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilen gül sabunu bakın nelere iyi geliyor. Her türlü cilt sorunlarını önler. Ciltteki doğum lekelerini giderir. Çatlamış ciltlere çok iyi gelir. Alerjik ciltler için uygun bir sabundur. Cildi yumuşatır ve cilde hoş bir koku verir. Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Gül sabunu egzamaya ve açık yaralara iyi gelir. Makyaj temizlemek için ideal bir sabundur. Rahatlatıcı, canlandırıcı ve antiseptiktir. Vücuda ve ruha hitap eder. Sivilcelerin iyileşmesinde faydalıdır. İçerdiği E vitamini ve gliserin ile cildinizi besler ve nemlendirir.