YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

CERRAHİ SÜNNET

CERRAHİ SÜNNET Doğru Sünnet Nasıl Yapılmalıdır?

Modern tıbbın gereği olarak cerrahi her türlü müdahalenin olduğu gibi sünnetin de cerrahi koşulların olduğu ameliyathane ortamında yapılması gerekir. Enfeksiyon riski, gerekli müdahalelerin yapılabilmesi açısından bu son derece önemlidir. Sünnet olacak çocukların gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra hazırlanarak müdahale odasına alınması komplikasyonlardan korunma açısından en önemli adımlardan birisidir.
Sünnet ne zaman yapılmalıdır?
Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını veya 6 yaş sonrasında yapılmasını önermektedirler. Ancak tabii ki bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. İşeme sorunu olan, sık enfeksiyonlar gibi tıbbi gereklilik durumlarında çocukların yaşına bakılmaksızın sünnet olmaları mümkündür.
Lokal anestezi mi yoksa genel anestezi mi tercih edilmelidir?
Sünnetin normal şartlarda lokal anestezi altında yapılması uygundur. Aksi gerekmedikçe lokal anestezi altında sünnet rahatlıkla yapılabilecek bir cerrahi müdahaledir. Ancak sterilizasyona dikkat edilmesi en önemli husustur.
Sünnet sonrası bakım nasıl olmalıdır?
Sünnet sonrasında genellikle cildin kapanması ilk 3-4 gün içerisinde olmaktadır. Ancak kullanılan dikişlerin erimesi, oradaki dokularda olan şişlik ve kızarıklıkların tam olarak geçmesi yine de bir hafta ile on gün arasında bir zaman alabilmektedir. Sünnet sonrasında antibiyotikli bir pomad genellikle önerilmektedir. Bu taze yaranın enfeksiyonlardan korunması açısından faydalıdır. Aynı zamanda ilk 2 gün için bir ağrıkesici kullanılması gerekebilmektedir. Eğer ameliyathane gibi steril-temiz bir ortamda sünnet gerçekleştirildi ise genellikle antibiyotik kullanılması gerekmez. Sünnet derisinin veya pansumanın çocuk idrarını yaparken ıslanması yara iyileşmesi ve enfeksiyon gelişmesi açısından bir risk taşımaz.
 
Çocuk idrarı steril yani, mikropsuz bir sıvıdır. Sünnet işlemi sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından pansuman ve dikiş alma gibi bir gereksinim olmamaktadır. Sünnet sonrası cilt iyileşmesinde bir sorun yok ise çocuklar 4 gün sonrasında banyo yapabilir durumda olurlar.
Sünnet sonrasında alt bezi bağlanabilir mi, ne giymeli?
Sünnet sonrasında altına bez bağlanan çocukların bezinin hemen bağlanmasında bir sorun olmaz. Daha büyük çocuklar için ise korumalı sünnet iç çamaşırları önerilebilir. Genellikle sünnet sonrasında banyo için olur aldıktan sonra çocuklar iç çamaşırlarını da rahatlıkla giyebilirler.
Sünnet ailelerin oğulları için verecekleri en önemli kararlardan birisidir. Bu nedenle ileride karşılaşılabilecek sorunları engellemek için yukarıda belirtilen noktalara dikkat etmek gerekmektedir.
Sünnet Sonrası Dikkat  Edilecek Hususlar
1-Kanama Kontrolü:Sızıntı şeklinde küçük kanamaların olması normaldir.Tamponun dışına çıkacak kadar kanama olursa doktorunuza haber veriniz.Sünnet sonrası 2 gün süre ile çocuğun istirahat etmesi uygundur.
2-Ağrı Kontrolü:Sünnet sonrası 1 saat içerisinde uygun ağrı kesici verilmelidir.Ağrı kesiciyi 4 saat ara ile  2 gün süre ile veriniz.
3-Pansuman:Sünnet yeri pansumanını işlemden 2 gün sonra ,bol oksijenli su dökerek sargı bezini çıkarınız.Tekrar sargı bezinin sarılmasına gerek yoktur.Sünnet yerinde hafif  şişlikler(ödem) olabilir.3-4 gün içerisinde geçecektir.
4-Pansumanı çıkarttıktan sonra 5 gün süre ile günde 2 defa 5’er damla ‘baticon’ u sünnet bölgesine  damlatınız.
5-Dikişler 10-15 gün içerisinde kendiliğinden düşecektir.Sünnetin 5.gününden itibaren çocuk duş alabilir ve denize girebilir.
NOT:Aspirin gibi kan sulandırıcılar verilmemelidir.
Beklenmeyen durumlarda doktorunuza müracaat ediniz.