YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

HACAMAT

HACAMAT
Kupaterapi – Hacamat Tedavisi Nedir?
 
Kupa Terapisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır. Bu kadim bilgi Eski Mısırlılar'danYunanlılar'a ve Romalılar'a taşındı. Kupa Terapisinin İslam Tıbbındaki adıyla hacamatın, Çin'de milattan önce 3.yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır.
 
Efendimiz zamanından beri bir tedavi şekli olarak kullanılan hacamat, günümüz tedavi sisteminde de aktif olarak yer almaya başlamıştır. Kimileri hacamatı Efendimizin (S.A.V.) sünneti oldugu için yaptırırken, kimileri de rahatsızlıklarına şifa olması gerekçesiyle uygulamaktadır. Kimileri de hem şifa, hem de sünnet olması yönüyle hacamat uygulamasını yaptırmaktadır.
 
Gerekçe ne olursa olsun kan alma tedavisi olarak da bilinen hacamatın, birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu günümüz çalışmalarıyla da ispat edilmiştir.Tansiyon, dolaşım bozuklukları, genel vücut ve organ temizlenmesi, baş ağrısı, baş dönmesi gibi birçok rahatsızlıkta hacamat tedavisi aktif olarak uygulanmaktadır.
 
Günümüz tedavi uygulamalarında tekrar kabul görmeye başlayan hacamat, 1400 sene önce Efendimizin uyguladığı bir tedavi şeklidir.Hatta bir hadis-i şerifte Peygamber efendimiz (S.A.V.) "Miraç’dan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, 'Ey Muhammed (S.A.V.), ümettine hacamat olmalarını emret!' dediler" demiştir.Ayrıca efendimiz hem hanımlarına, hem de sahabelerehacamatı tavsiye etmiş ve kendisi de hacamat yaptırmıştır. Birçok hastalığa şifa olduğunu, bunlardan bazılarının kanser ve cüzzam gibi rahatsızlıklar olduğundan da bahsetmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
Tedavi Mekanizması Nasıl oluyor?
 
Alınan kan hücrelerinin yerine yeni kan hücrelerinin üretilmesi ve bu yeni üretime bağlı olarak da vücudun sıhhat ve dinginliğinin sağlanması günümüz tıbbının hacamata bakış açısını oluşturmaktadır.
 
Ateş su, hava ve topraktan oluşan insanın, beden faaliyetlerinin kordinasyonununda da dört unsuru faal görür. Bu birliktelik sonucunda da bedende faydalı ve zararlı maddeler meydana gelir. Kan, meydana gelen faydalıların başında gelirken; balgam, sevda ve kara safra da bedende oluşan zararlıların başında yer almaktadır. Bu zararlılara günümüz tıbbında birçok isim takılsa da, en güncel ve revaçta olanı toksinler olmuştur. Ve son yapılan çalışmalar birçok hastalığın alt yapısında bu toksinleri görmüş ve tedavideki baş şartı detoksifikasyona, yani bedenin temizlenmesine ayırmıştır.
 
Hacamat kılcal damarlarda birikmiş, atar ve toplar damarlarda kan dolaşımını etkileyen, yavaşlatan toksit maddeleri temizlemede en mükemmel tedavi yöntemidir. Başta Migren, Yüksek Tansiyon, Şeker, Baş ağrısı, Bel be boyun ağrıları, Romatizma, İltihaplı eklem romatizması, Fibromiyalji, Unutkanlık, Dikkat dağınıklığı, Beyin damar tıkanıklığı, (MS) kalp damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, menapozda ateş basması, asabiyet, depresyon olmak üzere her türlü kanla alakalı rahatsızlıkların tedavisinde en mükemmel yardımcı tedavi yöntemidir.Hacamat yerleri nerelerdir?
 
Bedende birçok bölgeden hacamat yapılabilir. Hatta hastalıklara göre yeni bölgeler bile belirlenebilir. Ama genel ve en uygun yerler sırt ve baş arkasıdır.
 
Sırtta özellikle iki kürek kemiği arasının 3 parmak üstü alanlar, sırt enerji hatlarının da bulunduğu bölgelerdir. Bu bölgeler enerji kanallarının geçtiği yerler olduğu için herhangi bir atık birikiminde enerji hatlarının çalışmaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda enerji hatları ile ilgili organlar çalışma kabiiyetlerini yitirmekte ve rahatsızlıklar baş göstermektedir.
 
Baş arka bölge ise yine başa ve bütün vücuda dağılan enerji hatlarının merkezidir. Ayrıca beyin kanlanmasının da koordine edildiği yerlerdir. Bu nedenle bu bölge unutkanlık, vertigo ve baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.
 
Hacamat zamanları var mıdır?
 
Hicri ayların ilk 15 günü beden ve kainattaki faaliyetlerde artış zamanlarıdır. Bu zamanlarda faaliyetler daha hızlı, yoğunluk ve artışlar daha fazladır. Bedendeki bu artışlar ilk 15 günden sonra azalmaya başlar. Hacamat vücutta birikenlerin alınması olduğu için de bu ilk 15 günün sonunda yapılacak hacamat uygulaması maksimum faydayı sağlayacaktır. Bu nedenle biriken kanın alınması da Arabi ayların 17'nci, 19'uncu ve 21'inci günleri göz önünde bulundurulur. Ayrıca her bahar dönemi organ ve kan değişiminin olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde de hacamatın tercih edilmesi, sıhhatimize katkı sağlayacaktır.Bu zamanlama her sene düzenli yaptıranlar için geçerlidir. Fakat tedavi gerektiren acil durumlarda ise her an hacamat yapılabilir.
 
Hacamat rahatsızlığa göre maksimum ayda bir tekrar edilebilir. Uygun olan ise üç ayda bir tekrarlanmasıdır. Herhangi bir rahatsızlık yok ise koruyucu amaçlı olarak senede iki kez olmak üzere bahar dönemlerinde hacamat yapılması uygun olacaktır.
 
Dikkat edilmesi gereken huşular nelerdir?
 
Hacamatın steril ortamlarda ve işinin ehli kişiler tarafından yapılması gerekir.Hacamatın aç karnına yapılması etkisini artıracaktır.Hayvansal gıdaların hacamattan önce ve sonraki bir-iki günde alınmaması hacamatın verimliliği açısından önem arz eder.2 yaş ile 60 yaş arasında herkes hacamat olabilir. Yalnız şeker ve kansızlık gibi kronik rahatsızlıkları olanlarda uzman kontrolünde hacamat uygulanmalıdır.