YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

HUZURSUZ BACAK SENDROMU
Huzursuz bacak sendromu bir hareket ve sinir sistemi rahatsızlığıdır. Bacakların hareket etmesi isteğine verilen isimdir. Hasta kendi durumunu anlatmakta zorlanır kramp ya da ağrı değildir. Hareketsiz kalınmasında ve oturarak çalışan insanlarda sık görülür.
Genellikle gece uykularında bile devam eden bu hareketler hastanın uyku kalitesini bozar. Araba ve uçak gibi taşıtlarda hastalar zorlanır, sineme, tiyatro gibi etkinliklere gitmek istemezler. Böylelikle anksiyete ve depresyon sıklıkla rastlanan durumlar olur.
Huzursuz bacak sendromu olan hastalar, geceleri uyurken ayak parmaklarını geriye büker. Ayak bileği, diz ve kalçalarda gerilmeler olur. Ayrıca bacaklarda atmalar, tekme hareketleri de vardır. Bacak hareketlerinin tamamı periyodiktir. 20-40 sn ara ile gerçekleşir
Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri:Huzursuz bacak sendromu, demir eksikliği, bacaklarda kan dolaşımı sorunları, fıtık, böbrek hastalıkları, kas hastalıkları, alkol kullanımı ve vitamin, mineral eksikliğinde görülür. Ayrıca, genetik nedenli olabilir. Depresyon ilaçları, kafein ve sigara sendromu arttırabilir.
Huzursuz bacak sendromunu engellemek için, alt yapısı araştırılmalıdır. Bazen ilaç kullanımı yan etki yaratabilir. Şikayetlerin çok kuvvetli olmadığı durumlarda, ağrı kesici, bacak masajı, ılık banyo, egzersiz ve kafein kullanmamak yaralıdır. 
Huzursuz bacak sendromunda Hirudoterapi – Tıbbi Sülük Tedavisi oldukça şaşırtıcı başarılar sağlamaktadır. Sülüklerin salgıladığı 100’ün üzerinde enzim sayesinde etki ettiği saptanmıştır. 
 
 
Huzursuz Bacak Sendromu için 12 Ev Çaresi!
Huzursuz bacak sendromu (HBS) özellikle akşam saatlerinde rahatsız hissettiren bir sorundur. Oturulduğu zaman meydana gelir. Kalkarak geçici rahatlama alabilirsiniz. Tüm insanlarda yaş ayırt etmeksizin meydana gelir ancak yaş ilerledikçe kötüleşir vardır. Geceleri uykunuzu bozabilir.
Huzursuz bacak sendromu, emekleme çekerek, zonklama, kaşıntı, yanma gibi belirtilere sahiptir.
Huzursuz Bacak Sendromu için Ana Çözümler:
Burada bu sorunla mücadele için yardımcı olacak birkaç doğal çareler var. Sorundan kurtulmak için bu doğal ev yapımı tedavileri takip edin.
1.Egzersiz
Yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Huzurusz bacak sendromu egzersiz eksikliğinden oluşur. Bu nedenle her zaman huzursuz bacakları rahatlatacak ılımlı egzersizler seçmelisiniz. Uyuyamadığınız zamanlar kalkın ve evde biraz dolaşın. Yardımcı olacaktır.
2.Kafein
Kafein içerikli kahve, çay, çikolata ve diğer gıdalardan kaçınmak gerek. Kullanılmadığı takdirde oluşan rahatlığı farkedeceksiniz.
3.Stres
Stres huzursuz bacak sendromu nedeni değil ama RLS arttıracaktır. Yani, yoga, meditasyon, görselleştirme veya HBS sorunu azaltır ve aynı zamanda stresten kurtulmak için yardımcı diğer ilgili faaliyette bulunan bazı düzenli egzersiz ve diğer rahatlama teknikleri deneyebilirsiniz. Her gece huzursuz bacak sendromu önlemeye yardımcı olur ve geceleri uygun bir uyku için yatarken zihniniz rahat olacak.
4.   Sıcak veya soğuk kompres
Sıcak ya da soğuk kompres uygulayarak bacaktaki duyumları azaltabilirsiniz. Yatmadan önce sıcak banyo yapmak da fayda sağlayacaktır.
5.   Alkol ve Tütün Kullanmayın
Huzursuz bacak sendromu tetikleyecek alkol, tütün ürünlerini almaktan kaçının. Uykunuzda zararlı etkileri vardır. Huzursuz bacak sendromunu rahatlatmak için bu ürünleri hem kaçının.
6.   Uyku Düzeni
Düzenli uyku ve aynı zamanda uyanmak faydalıdır. Geceleri uyku için serin, sessiz ve konforlu bir uyku ortamı olmalıdır. Bazı uzmanlar da yatmadan önce ayakları çorap giymek azaltacağını söylüyor.
7.   Zihinsel Egzersiz
Vücudunuz için değil, zihinsel egzersiz de önemlidir. Rahatlatır. Beyin egzersizi yaptıktan sonra düzgün uyku almalısınız. Böylece ağrı ve huzursuzluğu beyin düşünmez.
8.   Sabun
Garip geliyor ama huzursuz bacak sendromu için gece bacak krampları azaltması için ayağınızın altına sabun koyun.(Fildişi sabunları) Bu sizin için kesinlikle zararsızdır. Deneyin ve görün.
9.   Masaj ve Esneme
Esnemek geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olur. Yatmadan önce buzağı, hamstrings, gluteal kasları germek için çalışın. Yatakta iradesine gitmeden önce bacaklarınızı sıcak bir su tutarak masaj kaslarınızı rahatlatın ve huzursuz bacak biraz rahatlama sağlayın. Bacaklarınıza masaj yapın ya da yaptırın. Düzenli germe ve huzursuz bacak sendromu azaltmada çok yardımcı olacaktır.
10. Papatya Çayı
Papatya uyku uyararak huzursuz bacak sendromu rahatlatan bir bitkidir. Aynı zamanda stresi azaltmaya yardımcı olur. En az günde iki kere papatya çayı deneyin. Bunun için, kurutulmuş bir çay kaşığı papatya otu ve ılık bir bardak suya ihtiyacımız var. Bu suyu, bu bitkiye dökün ve yaklaşık 10 dakika bekletip süzün ve düzenli olarak için.
11. Akupuntur
Akupunktur huzursuz bacak sendromu hafifletmek için yardımcı olur. Bu ince bir iğne tabanlı geleneksel Çin tedavisidir ama bu akupunktur tedavisi almadan önce doktorunuza ve doğru uzmanlarına danışın.
12. Diyet Planı
 
Diyetinizde değişiklikler yaparak huzursuz bacak sendromuna rahatlama sağlama sağlayabilirsiniz. Temelde HBS vücudumuzda demir, folat veya folik asit, magnezyum, E vitamini, kalsiyum, B vitamini vb eksikliği neden olur. Gerçek dozu bilmek için doktorunuza danışın.
•     Bol su için.
Kilonuza dikkat edin.
Uyumadan yarım saat önce televizyon, bilgisayar ve telefondan uzak durun.
Bir bardak suya elma sirkesi döküp içebilirsiniz.
Uzun süre oturmayın ve uzun süre ayakta kalmayın.
Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) bazı vitamin ve mineraller ve diğer bilinmeyen nedenlerden de kalıtım, gebelik, beyin kimyasal dopamin dengesizlik, eksikliği gibi ana nedenlerinden kaynaklanan pek çok insan için ortak bir sorundur. Yukarıda anlattığım tedavileri uygulamalısınız. Eğer herhangi bir değişiklik olmadıysa doktorunuza danışmalınız. Korkmayın, uykusuzluk dışında herhangi bir ciddi duruma yol açmaz.