YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

KURU İNCİR

KURU İNCİRKuru İncirin Yararları
İncir, içinde yüksek oranda lif barındıran bir besindir.Bu sayede kabızlık başta olmak üzere birçok sindirim sorununa iyi gelmektedir.Kalsiyum, Magnezyum ve K vitamini açısından kemiklerin beslenmesinden çok önemli bir gıdadır.


İncirin potasyum açısından zengin olması, vücudumuzdaki kan basıncının, yani potasyum mineralli olan tansiyonun dengelenmesinde çok yardımcı bir rolü vardır. Düzenli olarak incir tüketilmesiyle, vücutta oluşması muhtemel olan yüksek tansiyon sorununun önüne geçilebilir.
İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir.
Diğer meyvelere göre en yüksek lif özelliğine sahip olan incir hemoroid (basur) hastalığına faydalıdır.
Kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.
İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir.
İncir, içerdiği 'benzaldehit' adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.
Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir.
İncirin kurutulmuşu çok değerli olup, iyi bir besin kaynağıdır. Balgam söktürücü, yumuşatıcı olarak kullanılır.
Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.
İncirin bünyesinde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt, fosfor ve unlu maddeler bulunur.
İnciri cevizle birlikte yerseniz hem vücudunuzu zehirlerden korur, hem de bronşite iyi gelerek öksürüğü keser. Nezle için de faydalıdır.İnciri sütle ya da sirkeyle eğer oda olmazsa yalnızca zeytinyağına batırıp yiyerek basur şikayetinizi ortadan kaldırabilirsiniz.Sesiniz kısıldığında hemen bir inciri bir su bardağı kadar sütün içine koyup bir cezvede kaynatın. Ilık ılık bu şurubu için, çok yararını göreceksiniz.