YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

SAĞLIK KENTİ MANİSA

SAĞLIK KENTİ MANİSAManisa Sağlık ve Şifa Deposudur!
Manisa Spil Dağı’nda 78 endemik bitki yetişmektedir. Bu bitkiler şifalı bitkilerdir. Mesir macunu Merkez Efendi tarafından yapılan bir ilaç niteliğinde macundur ve yıllarca Sultan Camiinin kubbelerinden halka saçılmaktadır.Mesir’in içinde 41 çeşit baharat bulunmaktadır.Büyük alim Merkez Efendi uzun bir süre Manisa’da bulunmuştur.


Sultan Camii bahçesindeki Tıp Tarihi Müzesi’nde mesir ile ilgili tarihi belge ve evraklar bulunmaktadır. Bu müze Manisa’nın sağlık için önemli bir kent olduğunun ispatıdır. Hafsa Sulan adına 400 yıl önce yaptırılan Bimarhane dönemin ilk hastanelerindendir. Osmanlı’nın 17 şehzadesi Manisa’da yetişmiştir. Bunlardan 7’si Padişah olmuştur. İklimi ve insanı ile önemli olan bu kentte şehzadelerin yetiştirilmesinde büyük hikmetler vardır.
Kaplıca yönünden zengin olan Manisa, yerden fışkıran şifalı sıcak suları ile adeta yerin üstü kadar altında da sağlık hazinelerine sahip olduğunu ispat etmeye çalışmaktadır.


Manisa için “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan yer” denilmesi boşuna değildir. Zeytin ve zeytinyağı başlı başına bir eczanedir. Ovalarımızdaki bal üzüm ve meyvelerimizdir. Her bir bitki ve meyvenin sayılamayacak kadar çok faydaları bulunmaktadır.
Ülkemizde yapılan ilk üç Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden birisi ilimizde yapılmıştır. Bu göstermektedir ki, Manisa insanın ruhunu rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Ayrıca Manisa’da manevi dünyamızın hekimlerialimler yaşamıştır. Yiğitbaşı Velî AhmedŞemseddîn-i Marmaravî hazretleri bu velilerin önde gelenlerindendir. Yunus Emre ve Tabduk Emre’nin makamlarının Kula ilçemizde bulunduğu yönünde kuvvetli deliller mevcuttur.


ÜIkemizinflorasının ilaç yapımında değerlendirilmesi hem bilim adamlarının hem de ilaç sanayinin en önemli amaçlarından birini teşkil eder. Böbrek taşlarının düşürülmesinde uzun süre kullanılmış olan “Lityazol Cemil” adı verilen ilacın mucidi Dr. Cemil Şener Manisa Asker Hastanesinde hekimlik yapmış ve uzun süre bu ilacı Manisa’da üreterek halkın hizmetine sunmuştur.