YURTTAŞ ŞİFA MERKEZİ MANİSA

YANIKLAR

YANIKLARYANIKLAR
Yanıklar birçok değişik sebepten oluşabilir, bunlar sıcak su yanıkları, ateşle temas, güneş yanıkları, kimyasal maddeden kaynaklanan yanıklar ve elektrik çarpması sonucu oluşan yanıklar diye ayrılabilir. Yanıklar ısıya maruz kalma süresine göre sınıflandırılabilir. birinci, ikinci, üçüncü derece yanıklar vardır. En ölümcül sonuçlar üçüncü derece görülür. Isıya daha fazla maruz kalmıştır, mutlaka hastanede tedavi edilmesi gereken yanıklardır. Bu tür yanıklarda deri kurur ve köseleşir, ya simsiyah olur yada çok beyazdır, yanık çok derindir fakat acısı daha azdır, çünkü üçüncü derecedeki yanıklarda sinir uçları ölür ve ağrı hissedilmez. Yanıklarda alınacak ilk önlem çok önemlidir.
İkinci tür yanıklar, birinci derece yanıklardan biraz daha derin olan yanıklardır, çok ağrı verir. Alev ve çok sıcak sıvıya maruz kalındığında oluşur. Bu tür yanıklarda su toplanır. Bir doktora görünmekte fayda vardır.
Birinci tür yanıklar ise, daha çok denizde uzun süre kalanların güneşten etkilenmesi sonucu oluşur. Buna sıcak su ve buharı ile gaz patlamalarıda sebebiyet verir. Ağrı yapar, kızarır ve cildi kurutur, iyileşmesi fazla uzun sürmez ama tedavi için bazı önlemler alınmalıdır.
YANIKLAR İÇİN BASİT BİTKİSEL TEDAVİLER
Prof. Dr. Ahmet Maranki‘nin yanıklar için önermiş olduğu bitkisel çözümlere bir göz atalım:
* Yanık tedavisinde böğürtlen yaprakları toz haline getirilip, yanık yerin üstüne serpilebilir.
* Kaynar suya bir miktar susam yağı karıştırarak, yanık yerlere sürülmesi tavsiye edilir.
* Yanıklar için, tahinin üstündeki yağlar alınıp 200 gram balmumuna karıştırılır, bu karışım kısık ateşte balmumu eriyinceye tutulur. Soğuması beklenir, soğuduktan sonra bir tane yumurta sarısı eklenerek yaralara sürülür.
* Yanık tedavisinde lahana yapraklarındanda faydalanabilirsiniz. Lahananın yapraklarını ezin, yumurtanın akını içine ilave edip karıştırın, yaraların üzerine sürün.
* Lavanta çiçeçlerini suda haşlayın, dinlendirdikten sonra suyu ile yaralara pansuman yapabilirsiniz.
* Bir bardak suyu kaynatın, 10 gram kuşburnunun çiçekleri ile yapraklarını içine koyun, on dakika dinlendirin, daha sonra suyunu süzüp yaralara kompres yapın.
* Aloevera bitkisinin yanık tedavisinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucu elde edilmiştir. Bitkinin yapraklarından yapılan jel ile yanıklarda çok faydalı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda ateş düşürücü ve ağrı kesici, kızarıklık ve şişliklerde de aloevera bitkisinin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda aloevera jeli yanıklarda enfeksiyon oluşmasını engelleyen anti bakteriyel ve anti ungal özelliğede sahiptir.
* Pırasa, soğan, taze soğan, sarımsak ve frenk soğanı türü bitkiler, dünyanın birçok kıtasında yanık tedavisi için uygulanan bitkilerdir. Çünkü bu bitkilerde antiseptik özellik bulunmaktadır. Bu bitkilerden hangisini arzu ederseniz, birisini lapa haline getirip yaraya sürebilirsiniz.
* Lavanta yağı yanık acısını alır ve yanan yer yara olmadan çabuk bir şekilde iyileşir.
Bunun yanı sıra adaçayı yağı, biberiye, sardunya, nane, soğan, papatya ve okaliptus gibi bitki özü yağlarıda yanıklarda olumlu sonuçlar verir.
* Yapılan araştırmalar sonucu, içerisinde sarı kantaron bulunan kremler hem yara oluşmasını büyük ölçüde engellediği, hemde yanığın kısa sürede iyileşmesine yardımcı olduğunu saptamışlardır.